Sardynia zachwyca całą sobą. Miasta pełne zabytków, malowniczych uliczek, parków, kamienistych i piaszczystych plaż. Słońce świeci tam w ciągu roku przez 300 dni. Ahh jak cudownie - wspomina Barbara Micał - Team Leader Działu Logistyki Pasażerskiej.
Sardynia słynie z długowieczności i nazywana jest Krainą Stulatków. Choć na całej wyspie można odetchnąć pełną piersią, rodowici mieszkańcy przekonują, że nie ma zdrowszego miejsca niż w górach.
Klimat, jakość powietrza, mało zanieczyszczeń zwłaszcza w partiach górskich. Właśnie w górach zamieszkuje wielu stulatków, a jak wiemy najwięcej stulatków na świecie mieszka w Japonii, we Włoszech i w Grecji.
Mieszkańcy Sardynii dożywają setki ciesząc się dobrym zdrowiem i sprawnością, ale też pozostają zadowoleni z życia. Życiowe spełnienie osiągają dzięki temu, że otaczają się rodziną i przyjaciółmi.
Czy zastanawialiście się dlaczego właśnie Sardyńczycy żyją tak długo?
Oto lekcja od Sardyńczyków na długowieczność, gdzie kilka dobrych rad została opisana w książce, która niedawno wpadła mi w ręce „Niebieskie strefy. 9 lekcji długowieczności od ludzi żyjących najdłużej”
- Jedz prosto: kozie mleko i ser pecorino, bób, pieczywo, olej mastyksowy.
- Każdego dnia wypij kieliszek lub dwa czerwonego wina.
- Rodzinę stawiaj na pierwszym miejscu.
- Chodź piechotą.
- Śmiej się z przyjaciółmi.
Sardyńczyków przede wszystkim cechuje optymizm, serdeczność i duże poczucie humoru, warto wyciągnąć wnioski z tej lekcji, niezależenie na jakim mieszkamy kierunku świata.
Nie bez znaczenia jest tu dieta, zdrowe jedzenie, które pomaga stać się długowiecznym. Kuchnia Sardyńska kojarzy nam się przede wszystkim z rybami i owocami morza, z tego względu, że jest to wyspa. Jednak taką prawdziwą kuchnię Sardynii, można zasmakować tam gdzie nie ma turystów – u pasterzy w górach. Potrawy Sardynii należą do kuchni kontynentalnej, są to mięso, sery, makarony, pierogi, warzywa i owoce. Bogactwo cytrusów, migdałów i miodu zasmakujemy w sardyńskich słodyczach.
Kuchnia na Sardynii, ma jeszcze jedną zasadę,unikają wynalazków i jedzą dokładnie to co ich rodzice i dziadkowie,dzięki czemu podstawą diety stanowią lokalne produkty.
O Sardynii można opowiadać i zachwycać się bez końca, nawet jeśli doświadczymy jej tylko na kilkudniowej wycieczce.
Zachęcam, aby po długowieczność, zdrowie i pogodę ducha wybrać się na Sardynię! :)
Czekają tam długowieczni i uśmiechnięci Sardyńczycy!
Relacje i zdjęcia: Barbara Micał - Team Leader Działu Logistyki Pasażerskiej.