Bon do perfumerii Douglas

 

                                                          

Split i Szybenik - relacje z Chorwacji cz. 1

10.06.2021
Split, Trogir i Primosten w Chorwacji - wczasy, urlopy, wakacje
Split, Trogir i...

Split i Szybenik to miejsca w Chorwacji, które warto zobaczyć. Zapraszamy do relacji z podróży Diany Załogi, członka Zarządu Grupy Why Not TRAVEL

Chorwacja to państwo leżące w Europie nad Morzem Adriatyckim. Od południa graniczy z Bośnią i Hercegowiną oraz Czarnogórą. Od wschodu Serbią, Węgrami, a od północy ze Słowenią. Chorwacja znana jest z średniowiecznych miasteczek pełnych wspaniałych zabytków, pięknej architektury, otwartości mieszkańców oraz ciepłych i czystych plaż oraz błękitu mórz. W kraju znajdują się długie wybrzeża pokryte wspaniałą roślinnością. Jedną z atrakcji turystów jest nurkowanie w krystalicznie czystej wodzie. Ponadto wspaniałe widoki prosto z gór, zachęcają do wędrówek i spacerów na wzgórza.

Chorwacja chętnie zaprasza do odpoczynku. Przyciąga turystów z Europy i całego świata. Nie brakuje tu rozrywek dla singli, wycieczek zorganizowanych, serniorów czy rodzin z małymi dziećmi.

Dziś zapraszamy do odwiedzenia dwóch chorwackich miast: Split i Szybenik.

Split - popularne i jedno z największych miast w Chorwacji - zaraz po Zagrzebiu. Liczące ponad 200 tys. mieszkańców. Główną atrakcją miasta są historyczne pozostałości i ruiny Pałacu Dioklecjana - mieszczące się po różnych zakątkach starego miasta. Obecnie w obrębie murów Pałacu znajduje się około 200 budynków. Uliczki starego miasta prowadzą pod mury olbrzymiego pałacu. W centrum malowniczej starówki stoi katedra św. Dujama.

W mieście warto zobaczyć także Katedrę św. Dujama z IV w. Kiedyś mauzoleum cesarza Dioklecjana. Obecnie na świątynia chrześcijańska. Zwiedzanie katedry jest płatne. Na przestrzeni wieków miejsce była często przebudowywane. Przy katedrze mieści się romańska dzwonnica, wysoka na 61 m. Warto wejść na taras widokowy i podziwiać panoramę miasta Splitu.

Kolejnym ważnym zabytkiem miasta jest Świątynia Jupitera. W środku znajdują się sarkofagi i rzeźby.

Oprócz zwiedzania i plażowania w Splicie, warto poznać życie miejskie i przeność się na starówkę i nadmorskie promenady. - zaleca Diana Załoga, członek Grupy Why Not TRAVEL - Bardzo urokliwy jest Narodni trg w centrum starówki, gdzie znajdują się klimatyczne kawiarnie ze stolikami na świeżym powietrzu.

Split w Chorwacji
Szybenik - stolica żupanii szybenicko-knińskiej, siedziba miasta Szybenik. Leży w środkowej Dalmacji, nad ujściem rzeki Krka do Morza Adriatyckiego. Co roku odbywa się tu Międzynarodowy Festiwal Dzieci. Miasto tętni życiem artystycznym i kulturalnym. Przyciąga turystów ciekawą architekturą, pięknymi zabytkami oraz czystymi i pięknymi plażami. Miasto usytuowany jest tuż nad brzegiem morza, na wzgórzach, dzięki czemu oferuje przepiękne, malownicze widoki. 

Najważniejszymi zabytkiem i punktem, które warto zobaczyć są: Katedra św. Jakuba oraz starówka, miejsca które znajdująca się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.    
Turyści licznie odwiedzają Szybenik, również dlatego, iż kręcono tu kilka scen słynnego serialu "Gra o Tron". Najstarsza część miasta i wąskie jego wąskie uliczki cieszą oko, czuć tu włoskie klimaty. 
 
Szybenik posiada dużą i zadbaną marinę, która stanowi popularną bazę wypadową do jachtingów wśród niedaleko ulokowanych wysp.
 
Szybenik to miasto warte uwagi. Polecamy wybrać się na starówkę przed zachodem słońca, kiedy kamienne domy iskrzą tysiącem odcieni złota i brązu. - wspomina Diana - Koniecznie wybierz się na wieczorny spacer po najsztarszje części miasta. Jest tu bardzo malowniczo oraz klimatycznie.
 
Szybenik w Chorwacji
 
 
Zdjęcia: Diana Załoga
Powrót do Aktualności Przejdź do góry

Why Not HOLIDAYS to biuro podróży zajmujące się kompleksową organizacją urlopów, wa­kacji oraz wyjazdów służbowych na terenie całego kraju i za granicą z siedzibą w Krośnie i w Rzeszowie. Zadowolenie Klientów jest naszym priorytetem, dlatego dokładamy wszelkich starań, aby jakość usług naszego biura turystycznego zawsze była na jak najwyższym poziomie. Wyszkolona kadra pracowników codziennie czuwa nad bezpieczeństwem i wygodą Klientów wyjeżdżających dzięki nam na wakacje. Współpracujemy z największymi touroperatorami co gwarantuje stabilność na rynku i pewność dobrze spędzonego czasu z Why Not HOLIDAYS.Wczasy last minute | Wycieczki first minute | Wakacje All Inclusive | Wczasy w Egipcie | Wakacje dla singli | Dla narciarzy | Biuro podróży | Wczasy w Egipcie | Wakacje w Turcji | Wczasy w Chorwacji | Wakacje na Cyprze | Wczasy we Włoszech | Wczasy w Hiszpanii | Wakacje w Bułgarii | Wczasy w Grecji | Wczasy Czarnogóra | Wakacje w Tunezji

Opublikowane na stronie www.whynotholidays.pl materiały, informacje lub ceny nie stanowią oferty w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego. Realizacja: FollowUP | Regulamin