Święta na świecie

28.12.2012
Święta na świecie
- Źródło Zdj. Fotolia - wczasy, urlopy, wakacje
Święta na świecie -...

Czy w każdy zakątku świata Boże Narodzenie wygląda tak samo? Czy Wigilia jest wszędzie obchodzona uroczyście i znane nam tradycje obowiązują poza granicami Polski? Jeśli chcecie wiedzieć, jak wyglądają święta na świecie, zapraszamy do lektury artykułu o zwyczajach świątecznych w wybranych krajach.

Święta w Hiszpanii
Wigilia jest najważniejszym wieczorem w czasie świąt Bożego Narodzenia w Hiszpanii. W tym dniu, rodziny spotykają się na uroczystej kolacji, przy szopce, która jest głównym elementem wystroju w każdym domu. Ubieranie choinki jest również znanym i praktykowanym zwyczajem, jednak nie tak znaczącym jak szopka. Po kolacji następuje kolejny ważny punkt programu, a mianowicie Pasterka. W języku hiszpańskim Pasterka to la Misa del Gallo, czyli Msza Koguta, który jako pierwszy miał ogłosić narodzenie Chrystusa światu. Ten niezwykły wieczór kończy się huczną zabawą na ulicach oświetlonych tysiącami barwnych żarówek, gdzie wszyscy tańczą i śpiewają kolędy do białego rana.

Symbolem Sylwestra w Hiszpanii są winogrona. O północy, każdy Hiszpan ma ze sobą 12 winogron, które zjada po kolei. Tradycja ta ma zapewnić szczęście na 12 miesięcy Nowego Roku. Następnie huczna zabawa trwa do białego rana na imprezie zwanej cotillon.

Boże Narodzenie w Hiszpanii kończy się wraz ze Świętem Trzech Króli. To w tym dniu Hiszpanie obdarowują się prezentami.

Włochy
Najważniejszym dniem świąt we Włoszech jest Boże Narodzenie i właśnie w tym dniu włoskie rodziny kultywują tradycję budowania szopek. Włosi każdego roku przeznaczają olbrzymie kwoty na szopki, które powstają w różnych miejscach: zarówno w domach jak i na klatkach schodowych, w szkołach, szpitalach itp.

Są to bardzo rodzinne święta, zwyczaj nakazuje aby w tym dniu się jednoczyć i spędzać świąteczny czas z z bliskimi. Świętowanie rozpoczyna uroczysta kolacja na której zbiera się cała rodzina. Po uczcie zazwyczaj gra się w karty i tombolę albo od razu wymienia prezentami. W niektórych rejonach bywa jednak tak, że otwieranie prezentów ma miejsce dopiero po pasterce. Po mszy wszyscy składają sobie życzenia otwierając szampana lub wino. Podawane dania zależą przede wszystkim od rejonu Włoch.

Święta na świecie - Francja
Francja, jak każdy kraj ma swoje tradycje świętowania Bożego Narodzenia. Przygotowania rozpoczynają się już na kilka tygodni przed 24 grudnia. W Alzacji i Lotaryngii w tym czasie trwają wielkie jarmarki „Marches de Noel”, łączące zabawę z komercją. Francuzi zaopatrują się tam w produkty potrzebne do przyrządzenia potraw, a także wypatrują prezentów dla bliskich.

We Francji nie jest praktykowana tradycja dzielenia się opłatkiem, nie ma też zwyczaju śpiewania kolęd i pastorałek przy choince. Kolęd z całego świata można posłuchać na wielu koncertach organizowanych w kościołach i katedrach. Każdego roku we francuskich miasteczkach i wioskach ogłaszane są konkursy na najpiękniej udekorowane domy. Najbardziej pomysłowi mieszkańcy są nagradzani pieniędzmi, a zdjęcie ich domu umieszczane jest w prasie.

Święta w Portugalii
Boże Narodzenie jest najważniejszym świętem w Portugalii. W Wigilię Portugalczycy spotykają się z najbliższymi, a przed północą wybierają się do kościoła. Po mszy wszyscy spożywają w domu posiłek zwany consoada. W Portugalii, tak jak w Polsce, zostawia się dodatkowe nakrycie przy stole, w ten sposób zaprasza się bliskich zmarłych do wspólnego ucztowania.

Portugalczycy mają także zwyczaj wrzucania do kominka okruszków wigilijnych, wierzą oni, że w innym świecie okruszki te przemienią sięw pożywienie, które zostanie zesłane na Ziemię w razie głodu. Dla mieszkańców Portugalii również dzień Bożego Narodzenia jest ważnym świętem. W tym dniu dzieci dostają wyczekiwane prezenty, które przynosi Święty Mikołaj lub w bardziej tradycyjnych domach Dzieciątko Jezus.

Święta na świecie - Norwegia
W Norwegii czas do Wigilii odmierzają kalendarze adwentowe, natomiast w całych kraju organizowane są jarmarki bożonarodzeniowe. Ciekawą tradycją jest budowa największego na świecie miasta wykonanego w całości z piernika w Bergen. Okres Bożego Narodzenia poprzedzony jest obchodami św. Łucji, kiedy to w całym kraju palą się miliony świec rozpraszające mrok zimowej nocy. Następnie wszyscy przygotowują choinkę i ozdoby, czyli papierowe koszyczki w kształcie serca wypełnione orzechami i łakociami.

Z okazji świąt warzone jest piwo świąteczne i pieczone są ciasteczka, w niektórych domach panuje zwyczaj pieczenia rożnych siedmiu rodzajów ciastek. Dzieci mają zwyczaj zostawiania owsianki dla nisse, czyli gnoma, który opiekuje się farmą lub domem.

Anglia
Świętowanie Bożego Narodzenia w Anglii trwa nieco której niż w Polsce, gdyż rozpoczyna się 25 grudnia. Kolejny dzień – 26 grudnia – to tzw. Boxing Day, czyli dzień skarbonek bądź pudełek. W tym dniu praktykuje się zwyczaj pochodzący jeszcze z okresu średniowiecza i pomaga się potrzebującym przekazując im drobne pieniądze. Prezenty są zostawiane przez Mikołaja w dużych, specjalnych skarpetach. Czasami Anglicy zostawiają kieliszek alkoholu w podzięce Mikołajowi i marchewkę dla reniferów.

Dzieci w Anglii są bardziej zaangażowane w święta niż w Polsce, ponieważ biorą udział w różnych teatrzykach i przedstawieniach. Podobnie jak w Polsce, w Boże Narodzenie Anglicy śpiewają kolędy. Od 150 lat w Wielkiej Brytanii gości choinka. Tradycyjnie, Norwegowie wysyłają drzewko, które zdobi Trafalgar Square. Tradycja ta upamiętnia współpracę tych narodów w okresie II wojny światowej.

Święta na świecie - Grecja
W Grecji Boże Narodzenie to drugie co do ważności święto. Ważniejsza, według tamtejszego Kościoła Ortodoksyjnego, jest Wielkanoc. Grecy, podobnie jak Polacy, 25 grudnia świętują narodziny Chrystusa idąc do Kościoła i spędzając czas z rodziną. Jednak zwyczaj obdarowywania bliskich prezentami jest praktykowany 1 stycznia, w dzień św. Bazylego.

Tradycja ubierania choinek w Grecji pojawiła się niedawno. W Grecji jest bowiem inny symbol świąt, a mianowicie Bożonarodzeniowy statek udekorowany światełkami. Kolejny symbol świąt to drewniana misa z kawałkiem drutu, na którym jest zawieszona. Grecy przytwierdzają do niej gałązkę bazylii zawiniętą wokół  krzyża, a następnie raz dziennie zanurzają krzyż z bazylią w poświęconej wodzie i skrapiają każdy pokój. Czynność ta ma zapewnić ochronę przed Killantzaroi, czyli złośliwymi krasnalami, które psocą w greckich domach w świątecznym okresie.

 

Powrót do Aktualności Przejdź do góry

Why Not HOLIDAYS to biuro podróży zajmujące się kompleksową organizacją urlopów, wa­kacji oraz wyjazdów służbowych na terenie całego kraju i za granicą z siedzibą w Krośnie i w Rzeszowie. Zadowolenie Klientów jest naszym priorytetem, dlatego dokładamy wszelkich starań, aby jakość usług naszego biura turystycznego zawsze była na jak najwyższym poziomie. Wyszkolona kadra pracowników codziennie czuwa nad bezpieczeństwem i wygodą Klientów wyjeżdżających dzięki nam na wakacje. Współpracujemy z największymi touroperatorami co gwarantuje stabilność na rynku i pewność dobrze spędzonego czasu z Why Not HOLIDAYS.



Wczasy last minute | Wycieczki first minute | Wakacje All Inclusive | Wczasy w Egipcie | Wakacje dla singli | Dla narciarzy | Biuro podróży | Wczasy w Egipcie | Wakacje w Turcji | Wczasy w Chorwacji | Wakacje na Cyprze | Wczasy we Włoszech | Wczasy w Hiszpanii | Wakacje w Bułgarii | Wczasy w Grecji | Wczasy Czarnogóra | Wakacje w Tunezji

Opublikowane na stronie www.whynotholidays.pl materiały, informacje lub ceny nie stanowią oferty w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego. Realizacja: FollowUP | Regulamin