Zwyczaje w innych krajach – o czym powinniśmy wiedzieć jadąc za granicę

23.09.2013

Często na urlop wyjeżdżamy za granicę. Nie zawsze pamiętamy jednak, że każdy kraj rządzi się swoimi prawami i zwyczajami. Poznawanie nowych kultur może być ciekawą przygodą, pod warunkiem, że mamy podstawową wiedzę o danym kraju. Nieznajomość obcych zwyczajów może przysporzyć w niektórych sytuacjach kłopotów lub możemy kogoś nieświadomie obrazić.

W artykule przedstawiamy kilka wybranych zachowań i gestów, o których powinno się pamiętać wyjeżdżając do innych krajów :)

Wielka Brytania:
Obraźliwym gestem w Wielkiej Brytanii jest pokazanie dwóch palców z grzbietem dłoni skierowanym ku rozmówcy (jest to gest równoznaczny z pokazaniem środkowego palca). Jednak w tym samym geście przy dłoni zwróconej w odwrotną stronę – grzbiet dłoni zwrócony w przeciwnym kierunku do rozmówcy – podnoszenie dwóch palców (tzw. znak zwycięstwa) jest całkowicie akceptowalne.  

Irlandia:
Podczas pobytu w Irlandii nie poruszajmy tematów religii, konfliktu w Irlandii Północnej oraz różnic pomiędzy brytyjską a irlandzką angielszczyzną - może to doprowadzić do kłótni i zostać uznane za nietakt z naszej strony.

Bułgaria:
W Bułgarii  należy pamiętać, że (odwrotnie jak u nas) skinienie głową na tak oznacza nie, natomiast kręcenie głową oznacza przytakiwanie.

Japonia:
W Japonii witając się należy skłonić głowę, przy czym musimy zwrócić uwagę jak niski ukłon składamy. Nietaktem jest gdy osoba młodsza kłaniając się osobie starszej sięga ukłonem niżej.
Kolejnym zwyczajem jest brak napiwków w restauracjach. Japończycy nie uznają dawania napiwków i nasze zachowanie może być odebrane jako nieeleganckie.
Podczas wizyty u znajomego Japończyka koniecznie zdejmij buty przed wejściem do jego domu! Ta sama zasada obowiązuje przy wejściu do świątyni.
W japońskich łaźniach pamiętajmy aby nie myć rąk nad wanną ponieważ służy ona do relaksu.

Chiny:
Na całym świecie wręcza się prezenty, jednak w Chinach chcąc obdarować kogoś upominkiem musimy uważać co kupujemy! Absolutnie nie obdarowujmy nikogo zegarkiem ponieważ tamtejsze przesądy mówią, że wręczając ten praktyczny przedmiot życzymy komuś rychłej śmierci (zegarek to znak odliczania godzin do śmierci, a zwrot „podarować zegarek” oznacza „iść na pogrzeb”)!



Bliski Wschód:
Podróżując po Bliskim Wschodzie musimy pamiętać o szczególnym zachowaniu w świątyniach. Wszyscy niezależnie od płci wchodząc do tamtejszego miejsca kultu religijnego muszą mieć zasłonięte kolana (mimo wysokich temperatur mężczyźni zakładają długie spodnie, a kobiety spódnice), oprócz tego zakazane jest odsłanianie ramion i nie ma mowy o dekoltach.
Kolejną ważną kwestią jest powszechny zakaz fotografowania. Jeżeli chcemy zrobić zdjęcie jakiegoś obiektu powinniśmy zapytać o zgodę przewodnika lub osobę oprowadzającą. Ta sama zasada dotyczy fotografowania ludzi – najpierw musimy zapytać o pozwolenie.
Wybierając się na Bliski Wschód powinniśmy sprawdzić czy akurat nie odbywa się tam ramadan, ponieważ w tym czasie obowiązuje tam absolutny i surowo karany zakaz picia alkoholu i palenia tytoniu.
Całkowicie zakazane jest zaczepianie kobiet! Nawet pytając o drogę lepiej zwróćmy się do mężczyzny.

Indie i Indonezja:
Absolutnie nie wolno dotykać żywności lewą ręka! Powód? Mieszkańcy Indonezji nie używają papieru toaletowego, dlatego w toaletach ustawiane są specjalne pojemniki z wodą lub zlewy służące do podmywania. Indonezyjczycy wykonują tą czynność lewą dłonią, jest więc zrozumiałe, że do spożywania potraw używają prawej ręki.
Obraźliwym gestem dla Indonezyjczyka (podobnie jest na Bliskim Wschodzie!) jest pokazanie mu podeszew butów lub dotknięcie kogoś nimi.

Tajlandia:
Prawdziwą obrazą dla mieszkańca Tajlandii jest nadepnięcie monety lub co gorsza, zniszczenie banknotu z wizerunkiem monarchy.
Będąc w Tajlandii nie targujmy się o cenę podczas zakupów i unikajmy podnoszenia głosu ponieważ jest to uznawane za brak kultury.

Stany Zjednoczone:
Chociaż w Ameryce żyją ludzie pochodzący z różnych kultur, tutaj również napotkamy na pewne ograniczenia. Podczas rozmowy musimy pamiętać aby nie narzekać (szczególnie my Polacy mamy do tego skłonności...), co jest źle odbierane podczas spotkań towarzyskich, a także nie poruszjmy tematów związanych z polityką. Lepiej wybrać bardziej ogólne tematy, jak pogoda czy wydarzenia sportowe.

Meksyk:
Podobnie jak w USA nie dyskutujmy o polityce oraz nie krytykujmy niczego. Meksykańskie zwyczaje nie pozwalają też na zaprzeczanie gościom oraz negatywne odpowiedzi na ich pytania.

Podróże są bogatym źródłem wiedzy i dostarczają wielu przeżyć. Wybierając się do odległego kraju dowiedzmy się o nim czegoś więcej. Poczytajmy, uzyskajmy informacje aby później miło zaskoczyć tubylców naszą znajomością ich kultury oraz nie popełnić niepotrzebnego „faux-pas” i nie obrazić nieświadomie nowych znajomych.

Powrót do Aktualności Przejdź do góry

Why Not HOLIDAYS to biuro podróży zajmujące się kompleksową organizacją urlopów, wa­kacji oraz wyjazdów służbowych na terenie całego kraju i za granicą z siedzibą w Krośnie i w Rzeszowie. Zadowolenie Klientów jest naszym priorytetem, dlatego dokładamy wszelkich starań, aby jakość usług naszego biura turystycznego zawsze była na jak najwyższym poziomie. Wyszkolona kadra pracowników codziennie czuwa nad bezpieczeństwem i wygodą Klientów wyjeżdżających dzięki nam na wakacje. Współpracujemy z największymi touroperatorami co gwarantuje stabilność na rynku i pewność dobrze spędzonego czasu z Why Not HOLIDAYS.



Wczasy last minute | Wycieczki first minute | Wakacje All Inclusive | Wczasy w Egipcie | Wakacje dla singli | Dla narciarzy | Biuro podróży | Wczasy w Egipcie | Wakacje w Turcji | Wczasy w Chorwacji | Wakacje na Cyprze | Wczasy we Włoszech | Wczasy w Hiszpanii | Wakacje w Bułgarii | Wczasy w Grecji | Wczasy Czarnogóra | Wakacje w Tunezji

Opublikowane na stronie www.whynotholidays.pl materiały, informacje lub ceny nie stanowią oferty w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego. Realizacja: FollowUP | Regulamin